Magyarországon az elektromos autó töltése AC töltés esetén 275-280 Ft/kWh-ba, DC töltésnél 310 Ft/kWh-ba kerül.
Az elektromos autók töltéséhez egy töltőponthoz kell csatlakoztatni a töltőkábelt. A töltés állapota az autó kijelzőjén, a mobilalkalmazásban vagy a töltő kijelzőjén keresztül ellenőrizhető. Az autók intelligens rendszere automatikusan leállítja a töltést, ha az akkumulátor eléri a 100%-ot. Az elektromos autó töltés áramigénye az autó akkumulátorának felvevő képességétől függ, ami 3,7 - 22 kW között mozog.
Az elektromos autók töltőcsatlakozóinak leggyakoribb típusai: Type 1, Type 2, CCS (Combo 1 és 2), CHAdeMO, valamint Tesla Supercharger.
A villanyautót tölthetjük otthoni fali töltővel és utcai töltő segítségével is. Az utcai töltők árai nagyban különböznek, az egyes szolgáltatók eltérő árakat és feltételeket kínálnak - hogy egy pár példát említsünk:
az E.ON-nál AC/DC töltés 149 Ft/kWh-tól elérhető, de ultragyors töltésért 249 Ft/kWh-t kell fizetni
az evDIRECT 99-319 Ft/kWh-s árat alkalmaz
a MOL Plugee és a Mobility hasonló árkategóriákban mozognak, kedvezményeket kínálva regisztrált felhasználóknak
a Penny Market töltői 179 Ft/kWh áron érhetők el
a Tesla töltőpontokon az árak 178-239 Ft/kWh között mozognak
Az árak a töltő típusától, helyszínétől, az alkalmazott percdíjaktól függnek valamint attól, hogy regisztrált vagy eseti ügyfélről van-e szó.
Töltőállomások országszerte elérhetők, különösen városokban és forgalmas helyszíneken, például bevásárlóközpontok parkolójában. Az elektromos autósok töltését számos applikáció segíti, mint pl Mobiliti, MOL Plugee, Drive Eon, echarge+, PlugShare. Ezek a hasznos applikációk a töltő keresésében és a töltés lebonyolításában is segíti az elektromos autó tulajdonosokat.
Mennyi idő alatt lehet feltölteni az elektromos autót? Egy 40 kWh kapacitású akkumulátorral rendelkező elektromos autó teljes feltöltése AC töltővel 5-8 óra, míg DC villámtöltővel 0.5-1 óra. A töltési idő a töltő teljesítményétől és az akkumulátor kapacitásától függ.
Figyeljünk arra, hogy inkább a részleges feltöltést részesítsük előnyben a teljes feltöltéshez képest, az autót tartsuk 20-80% közötti töltöttségi szinten. Így maximalizálhatjuk az akkumulátor élettartamát.
Ebben a cikkben az elektromos autó töltésről olvashatsz
Mennyibe kerül az elektromos autó töltése?
Mennyi idő alatt töltődik fel az elektromos autó?
Hol lehet tölteni elektromos autót Magyarországon?
Legfontosabb appok villanyautó töltéshez
Hogyan működik az elektromos autó töltési folyamata?
Hogyan lehet megelőzni a villanyautó töltés baleseteket?
Milyen jövőbeli tervek vannak az elektromos autó töltés fejlesztésére?
Mennyibe kerül az elektromos autó töltése?
Az elektromos autó töltés ára AC töltés esetén 275-280 Ft/kWh, DC töltésnél 310 Ft/kWh a nyilvános töltőállomásoknál.
Magyarországon már megszűnt az ingyenes elektromos autó töltési lehetőség, így mindenhol fizetnünk kell a töltésért. A töltés ára töltőüzemeltetőnként eltérő.

Hogyan fizethetünk az elektromos autó töltéséért? Az elektromos autó töltéséért bankkártyával fizethetünk az alkalmazáson keresztül vagy a helyszínen az utcai töltőállomásokon. Magyarországon az applikáción keresztüli fizetés a legelterjedtebb megoldás.
Érdemes regisztrálni 1-1 applikációba: az alkalmazások segítségével pl előre lefoglalhatunk egy töltőt (így megspórolva a potenciális várakozási időt), valamint a fizetés is kényelmesebbé válik a bankkártya hozzáadásával.
Mennyi idő alatt töltődik fel az elektromos autó?
Egy átlagos elektromos autó feltöltése körülbelül 8 órát vesz igénybe 7 kW-os töltővel. Ez az akkumulátor kapacitásától és a töltési sebességtől függ.
Hány kwh energiát igényel a villanyautó feltöltése? Az elektromos autó töltése során felhasznált energia mennyisége attól függ, hogy mekkora az autó akkumulátorának kapacitása (kWh-ban kifejezve), és hogy milyen típusú és teljesítményű töltőt használunk. Az energiafelhasználás az alábbi képlettel számolható ki:
Energiafelhasználás (kWh)= Akkumulátor kapacitása (kWh)×Töltöttségi szint változása
Például, ha egy autó akkumulátorának kapacitása 40 kWh, és a töltöttségi szintje 20 kWh-ról 80 kWh-ra növekszik, akkor az energiafelhasználás:
E=40 kWh×(80−20)%=40 kWh×0,6=24 kWh
Ez azt jelenti, hogy 24 kWh energiára van szükség a részleges feltöltéséhez.
24 kW feltöltése 7,4 kW-os AC töltőn 3 órát vesz igénybe, ennek kiszámításához el kell osztanunk a 24 kW-ot 7,4 kW-al (24/7,4=3,24). Hasonló logika mentén 24 kW feltöltése 11 kW-os töltővel 2 óra (24/11=2,18), 22 kW-os töltővel 2 óra (24/22=1,09). Egy 40 kW-s villámtöltőn 24 kW feltöltése megközelítőleg fél óra (24/40=0,6) alatt megtörténik.
A teljes feltöltéshez 40 kWh szükséges, az akkumulátor töltöttségi szintje 0%-ról 100%-ra növekszik, így az energiafelhasználás:
E=40 kWh×(0−100)%=40 kWh×1=40 kWh
40 kW feltöltése 7,4 kW-os AC töltőn 5,5 órát vesz igénybe (40/7,4=5,4). Hasonló logika mentén 40 kW feltöltése 11 kW-os töltővel 3-4 óra (40/11=3,63), 22 kW-os töltővel 1-2 óra (40/22=1,81). Egy 40 kW-s villámtöltőn 40 kW feltöltése megközelítőleg egy óra (40/40=1) alatt megtörténik.
Egy villanyautó egyetlen feltöltéssel átlagosan 217 342 mérföldet, azaz 350 és 550 km közötti távolságot tud megtenni. A hatótáv azonban függ az akkumulátor kapacitásától, az autó hatékonyságától, az átlagos sebességtől, a vezetési körülményektől (pl. városi vagy országúti vezetés), a tervezett útvonaltól, az időjárási viszonyoktól, és a fűtés vagy klíma használatától.
A töltésnél érdemes arra figyelni, hogy inkább a részleges feltöltést részesítsük előnyben a teljes feltöltéshez képest. Hosszútávon ugyanis a gyakori vagy túlzottan magas töltési ciklusoknak negatív hatása lehet az akkumulátor élettartamára.
Minden alkalommal, amikor az akkumulátort feltöltik és lemerítik, egy töltési ciklust hajtanak végre. Minél többször töltenek fel és merítenek le egy akkumulátort, annál több töltési ciklusnak van kitéve, és ez csökkenti az élettartamát. Az akkumulátorok élettartama hosszabb lehet, ha a felhasználók a kijelölt (20-80%) terhelési tartományokon belül tartják a töltöttségi szintet.
Hol lehet tölteni elektromos autót Magyarországon?
Elektromos autó töltésre számos helyszínen lehetőség van Magyarországon, ezek többsége az utakon, bevásárlóközpontokban, szupermarketek parkolóiban vagy hotelekben találhatóak.
A Magyarországon elérhető töltőket az alábbi elektromos autó töltő térképen láthatjuk
Emellett a Magyar Energiakereskedelmi hivatal minden negyedévben kiad egy jelentést a nyilvános, engedélyköteles tevékenység keretében üzemeltetett töltőállomásokról, amiket bárki igénybe vehet.
Ez a nyilvántartás nem tartalmazza azokat a töltőket amit amik magántulajdonban vannak, és csak a felhasználók limitált köre használhatja töltésre. Ilyen lehet egy társasház mélygarázsában található töltőt ami csak a lakók számára teszi lehetővé a töltést, vagy cég esetén a vállalat saját területén található töltő amit az alkalmazottak vesznek igénybe.
A a nyilvános töltőberendezések számáról tudunk pontos adatot mondani, hiszen azok telepítése engedélyhez kötött, és bejelentési kötelezettsége van a Hivatal felé. A 2024. II. negyedéves jelentés (jelenlegi legfrissebb) alapján 2811 darab töltő volt országszerte. A töltőberendezések eloszlása meglehetősen egyenetlen az országon belül, hiszen az ilyen berendezések többsége Budapest (970 db) és Pest (380 db) vármegyében található.
Legfontosabb appok villanyautó töltéshez
Az alábbi táblázatban láthatjuk a leghasznosabb elektromos autó töltő applikációkat töltő kereséséhez és töltéshez. A táblázatban az app nevét, hasznos funkcióit (Mire való? oszlop), és az App Store-os illetve Google Play-es letöltési linkjét találjuk.
App neve | Mire való? | Link a letöltéshez |
Mobiliti (MVM TöltőPont) ![]() | Az alkalmazás segítségével indíthatjuk és állíthatjuk le a töltést az MVM Mobiliti Kft. által üzemeltetett töltőoszlopokon. Az app emellett a hazai és külföldi roaming partnerek hálózatában lévő töltők használatát is biztosítja. | |
MOL Plugee ![]() | A MOL Plugee applikáció segítségével könnyedén megtaláljuk a MOL töltőoszlopait. Az alkalmazásban ellenőrizhetjük a töltők foglaltságát és indíthatjuk/leállíthatjuk a töltést. | |
Polyfazer ![]() | A Penny Market töltőinek használatához a Polyfazer alkalmazás szükséges. Szintén ezzel az applikációval kezdeményezhetjük a töltést a Polyfazer által üzemeltetett töltőoszlopokhoz Kelet-Európa több országában. | |
Lidl Plus ![]() | A Lidl parkolóiban található töltőket a Lidl Plus alkalmazáson keresztül tudjuk igénybe venni. Az eCharge applikáció funkciói a Lidl Plus “E-mobilitás” menüpontjába kerültek át. | |
driveE.ON ![]() | Az E.ON által Magyarországon üzemeltetett töltők használatához szükséges alkalmazás. Az applikációban a töltés elindításán és leállításán kívül a töltők foglalása is lehetséges. | |
eCHARGE+ ![]() | Az applikáció az ELMŰ-ÉMÁSZ, valamint az anyavállalat Innogy által üzemeltetett töltőállomások megtalálásában és használatában nyújt segítséget. | |
Teapont ![]() | A Teapont alkalmazással egyszerűen megtalálhatók a TEA. elektromobilitás-szolgáltató töltőpontjait. Az applikációban ellenőrizhető a töltöttségi szint, elindítható/leállítható a töltés, és lehetőség van a fizetésre is. | |
BookMyCharging ![]() | A BookMyCharging a Lukoil és az Optimum Way villámtöltőinek használatához szükséges alkalmazás. | |
Ionity ![]() | Az Ionity applikáció elsősorban az Ionity által üzemeltetett töltők használatához szükséges. Azonban az üzemeltető célja, hogy minél több elektromobilitás-szolgáltatóval szerződést kössön. | |
be.ENERGISED ![]() | A be.ENERGISED alkalmazás a has.to.be Gmbh által üzemeltetett töltők indításához szükséges. | |
Tesla ![]() | A Tesla és nem-Tesla tulajdonosok egyaránt ezzel az applikációval találhatják meg a Tesla Supercharger töltőket. Ezzel az alkalmazással indíthatják el, és állíthatják le a töltést. | |
Parkl ![]() | A Parkl alkalmazás térképes keresőjének segítségével távolról is ellenőrizhetők a töltők állapota. Az applikáció lehetővé teszi a töltés indítását/leállítását és a díjfizetést is. | |
PlugShare ![]() | A Plugshare célja a töltőállomások könnyű megtalálásának segítése, jelenleg több mint 610.000 töltőállomást tartalmaz. Az applikáció térképén könnyedén szűrhetünk különböző szempontok szerint. | |
Chargemap ![]() | ||
Better Route Planner ![]() | A Better Route Planner (BRP) alapvetően egy útvonaltervező alkalmazás. Segítségével biztonságosan és hatékonyan megtervezhetők a hosszabb útvonalak, optimális töltési pontokkal. | |
EV Hotel ![]() | Az applikáció célja, hogy térképen jelenítse meg azokat a szálláshelyeket, amelyek saját töltőállomással rendelkeznek. |
Hogyan működik az elektromos autó töltési folyamata?
Az elektromos autó feltöltéséhez csatlakoztatni kell a kábelt egy töltőponthoz. Töltőpontokat telepíthetünk otthonunkba, legyen az családi ház vagy társasház, vagy használhatjuk a nyilvános töltőhálózatot, és tölthetünk parkolás közben az utcán illetve olyan célállomásokon mint a bevásárlóközpontok vagy hotelek.
Az elektromos autó akkumulátorának feltöltéséhez szükség lehet a saját töltőkábeledre, illetve egy app vagy RFID kártyára a töltő használatához. A töltés ezen folyamata hasonlít a hagyományos belső égésű motoros járművek tankolásához, azonban általában több időt vesz igénybe míg az akkumulátor feltöltődik.
A sofőr az elektromos autó töltési állapotát több helyen ellenőrizheti:
autó fedélzeti kijelzőjén
appon keresztül
töltő kijelzőjén
Az elektromos autókban lévő fedélzeti számítógép vagy kijelző részletes információkat nyújtanak például a töltési szint százalékáról, a töltési sebességről vagy az esetleges töltési hibákról.
Több elektromos autógyártó kínál mobilalkalmazásokat, amelyek segítségével a sofőrök távolról is ellenőrizhetik az autójuk töltési állapotát. Ezek az appok valós idejű információkat nyújtanak, és a felhasználók beállíthatatnak értesítéseket is.
Bizonyos töltők kijelzővel is rendelkeznek, amelyeken a töltési állapot és más releváns információk jelennek meg. Ezek a kijelzők leggyakrabban a töltő tetején vagy az oldalán találhatók.
Megáll magától az elektromos autó töltése, ha eléri a 100%-ot? Igen. Az elektromos autók többsége rendelkezik egy intelligens töltési rendszerrel, amely érzékeli, ha az akkumulátor teljesen feltöltött, és automatikusan leállítja a töltést. Ez a funkció a jármű gyártójától függ, és autó típusonként eltérő lehet. A legtöbb elektromos járműnél azonban a beépített rendszer gondoskodik róla, hogy a töltés automatikusan leálljon, amikor az akkumulátor eléri a maximális töltöttségi szintet.
Az elektromos autó töltés áramigénye az autó akkumulátorának felvevő képességétől függ. Plug-in hibrid autók esetében az energiaigény jellemzően 3,7 kW (1*16 A). Tisztán elektromos autók áramigényei 7.4 Kw (1x32A) vagy 11 kW (3x16A), néhány akár 22 kW (3x32A).
Mennyi töltés jó az elektromos autónak? Szakértők azt javasolják, hogy az elektromos autó akkumulátorának töltöttségi szintjét 20-80% között legyen. Ez a tartomány segít az akkumulátor hosszú élettartamának fenntartásában. Ha az autó hosszabb ideig parkol, például ünnepi időszakokban vagy nyaralások alatt, akkor ajánlott a töltöttségi szintet a középső vagy magasabb tartományban (pl. 60-80%) hagyni. Ez segíthet abban, hogy az autó ne álljon hosszú ideig kimerített vagy túltöltött állapotban.
A gyorstöltők használata gyakran magasabb hőmérséklettel jár, ami befolyásolhatja az akkumulátor élettartamát. Ezért érdemes időnként a lassabb töltési módokat is alkalmazni.
Elektromos autó töltő típusok
Az elektromos autó töltőnek 5 típusa van:
otthoni töltő
gyári töltő / hordozható töltő
fali töltő
utcai gyorstöltő
villámtöltő
Otthoni töltő
Az otthoni töltő a leggyakrabban használt töltő típus, mely az elektromos autó otthoni feltöltésére szolgál. Ezek a töltők általában kis teljesítményűek, jellemzően 10 -16 amperesek, melyek egy teljesen lemerült autót 8-10 óra alatt feltöltenek.
Gyári töltő / hordozható töltő
Az elektromos autó vásárlásakor minden autó tulajdonos kap egy gyári töltőt, ami kifejezetten az adott elektromos autó modellre van optimalizálva. Ez technikailag egy hordozható töltő, ami bedugható az otthoni 220 V-os dugaljba is. Ezek a gyári töltők többnyire 10 A-es teljesítménnyel képesek tölteni az autót. Előnye, hogy bármikor magunkkal vihetjük, így bármilyen áramforrásról tölthető lesz az autó. Hátrány, hogy minden használat előtt és után ki és be kell csomagolni.

Fali töltő
A fali töltő az otthoni töltő kényelmesebb változata. Ez egy falra rögzített töltő, amihez egy fix, beépített kábel is tartozik, így csak a csatlakozót kell leemelni és bedugni az autóba a töltő használatához.

Utcai gyorstöltő
Gyorstöltőnek szokás nevezni minden otthoni töltőnél nagyobb teljesítményű váltóáramú töltőt. Hazánkban leginkább 22 kW-os töltőoszlopok az elterjedtek. A töltők használatához szükséges magunkkal vinni a saját töltőkábelünket, hiszen az utcai gyorstöltőhöz nem tartozik kábel.

Villámtöltő
A 40 kW-nál nagyobb teljesítményű töltőket villámtöltőnek nevezik. Ezek jellemzően DC töltők. A villámtöltők fő feladata, hogy minél gyorsabban, minél kevesebb idő alatt töltsék fel az autót. Egy átlagos villanyautót ezek a töltők megközelítőleg 30 perc alatt feltöltenek 80%-ra.

Melyik a leggyorsabb elektromos autó töltő? A leggyorsabb elektromos autó töltő Magyarországon egy 350 kW-s töltő.
Az Abb által bejelentett Terra 360 lesz a világ leggyorsabb töltője. Ahogy a neve is utal rá 360 kW-os teljesítménnyel tudja tölteni az akkumulátort. Ez azt jelenti, hogy 100 km megtételéhez elegendő energiát képes az autóba tölteni kevesebb mint 3 perc alatt.
Milyen típusai vannak az elektromos töltő csatlakozójának? Az elektromos autó töltő csatlakozója különböző típusokban létezik, az elterjedt szabványok az adott régiótól és autógyártótól függően változhatnak. A népszerű töltőcsatlakozó típusok között az alábbiak szerepelnek:
Type 1 (SAE-J1772-2009, Yazaki)
Type 2 (Mennekes)
Combo 1 (CCS Type 1)
Combo 2 (CCS Type 2)
CHAdeMO:
Tesla Supercharger
Type 1 (J1772)
A Type 1 csatlakozó az Észak-Amerikai és az Ázsiai piacokon elterjedt, különösen az amerikai elektromos járműveknél gyakori. Ez egyfázisú áramot használ, amely 7,4 kW maximális teljesítményt ad le, lassú vagy félig gyorsított töltéshez használható.

Type 2 (Mennekes)
A Type 2 csatlakozó a legelterjedtebb Európában. Ez egy egyfázisú vagy háromfázisú, hosszú, lekerekített csatlakozó. Váltakozó áramot használva a dugó 3,7 kW és 43 kW közötti töltési teljesítményt képes továbbítani. Többféle töltési móddal képes normál töltésre, valamint szükség esetén gyors vagy gyorsított töltésre is.

Combo 1 (CCS Type 1)
Ez a csatlakozó típus Észak-Amerikai piacon népszerű. az A Combo 1 egy kombinált csatlakozó, amely a Type 1 csatlakozót és egy gyorstöltéshez használt DC-csatlakozót (Combo 1) kombinálja.

Combo 2 (CCS Type 2)
A DC gyorstöltés szabványos csatlakozója Európában. A Combo 2 ugyanazt a kombinált megközelítést alkalmazza mint a Combo 1, de a Type 2 csatlakozót használja. Ezzel a csatlakozóaljzattal elérhető maximális teljesítmény 350 kW.

CHAdeMO
A CHAdeMO egy japán szabvány, amelyet elsősorban japán és néhány európai autógyártó használ. Ez egy hosszú, kerek csatlakozó, amely tartalmaz egy nagy teljesítményű DC-töltési lehetőséget.Az ilyen típusú aljzat maximális töltési teljesítménye 400 kW.

Tesla Supercharger
A Tesla Supercharger saját, kifejezetten a Tesla elektromos autókhoz kialakított csatlakozó. Bár a Tesla autók támogatják a más típusú töltőket is, a Supercharger rendszer a Tesla saját, gyors DC-töltési hálózatát jelenti.

A töltők és a töltőcsatlakozók mellett a töltőkábelek is típusokra bonthatók.
Két különböző típusú elektromos autó töltőkábel létezik:
Type1 - Type2
Type2 - Type2.
Ezt azt jelenti, hogy az autó felőli oldalon Type 1 vagy Type 2-es csatlakozó található az autó típusától függően, a töltő felőli oldalon pedig minden esetben Type 2 csatlakozó van az európai szabványoknak megfelelően.
Hogyan lehet megelőzni a villanyautó töltés baleseteket?
Az elektromos autó töltéssel kapcsolatos balesetek elkerülhetőek ha a töltő telepítését egy szakember végzi el a szabványoknak megfelelően.
Az autó töltéséhez érdemes otthoni fali töltőt választani a sima konnektoros töltés helyett. Ennek oka, hogy a háztartási konnektorokat nem olyan folyamatos, nagy terhelésre tervezték, amit egy autó töltése jelent. Illetve ha nincs a parkolóhoz megfelelően közel a konnektor, és a töltést hosszabbítóval valósítják meg, az biztonsági problémákat okozhat. Emellett érdemes az alábbi tényezőket is figyelembe venni:
Töltőberendezés ellenőrzése
Vízmentes környezet
Megfelelő elektromos hálózat
Szakszerű telepítés
Rendszeres karbantartás
Töltőberendezés ellenőrzése
Mindig győződjön meg arról, hogy a használt töltőberendezés megfelelően működik és karbantartott. A töltőkábel, a csatlakozó és az esetleges sérülések rendszeres ellenőrzése szükséges.
Vízmentes környezet
Autótöltés közben a töltőberendezés és a csatlakozók ne érintkezzenek közvetlenül esővízzel vagy vízzel. Víz bejutása a töltőberendezésbe vagy a jármű elektronikai rendszerébe kockázatos lehet.
Megfelelő elektromos hálózat
Az otthoni töltőpontokat szakemberek által alakítsuk ki, és mindig ügyeljünk arra, hogy az elektromos rendszer és a kábelezés megfeleljen a helyi előírásoknak és biztonsági szabványoknak.
Szakszerű telepítés
Ha otthoni töltőberendezést telepítéséhez keress fel egy szakembert a megfelelő telepítés és beállítás érdekében.
Rendszeres karbantartás
Az elektromos autó rendszeres karbantartása, beleértve a töltőberendezés ellenőrzését is, fontos a biztonságos üzemeltetés érdekében.
Milyen jövőbeli tervek vannak az elektromos autó töltés fejlesztésére?
Az elektromobilitás terén a következő évben számos fejlesztés várható. Az elektromos autó töltés következő nagy fejlesztése a vezeték nélküli, vagyis indukciós töltés.
Ez egy olyan technológia, amely lehetővé teszi az elektronikus eszközök feltöltését anélkül, hogy azokat a hálózatba kellene dugni. A mobiltelefonokhoz hasonlóan ezt a technológiát az elektromos járművekre is lehetne adaptálni, lehetővé téve, hogy az autó akkumulátora bizonyos útfelületeken való közlekedés közben töltődjön fel. Ez egy speciálisan felszerelt pályáról történik, ahol olyan tekercseket helyeznek el, amelyek csak akkor aktiválódnak, amikor az elektromos jármű áthalad. Ez az úgynevezett "elektromos út".
Összefoglalva elmondhatjuk, hogy az elektromos járművek érintésmentes töltési technológiája, más néven induktív töltés, kényelmes, vezeték nélküli módszert kínál az elektromos járművek akkumulátorainak feltöltésére.
留言