top of page

Elektromos autó töltő telepítés otthon: előnyök, költségek, feltételek

Az otthoni elektromos autó töltő számos előnnyel jár. Kényelmes, hiszen az autót bármikor tölthetjük és időt takaríthatsz meg azzal, hogy nem kell nyilvános töltőállomásokat keresnünk, valamint beépített biztonsági elemeinek köszönhetően biztonságot ad. Éves szinten 500 000-600 000 Ft-ot spórolhatunk meg az otthoni töltőnek köszönhetően, hiszen az otthoni töltés költsége alacsonyabb a nyilvános töltőállomásokhoz képest. Az ingatlan értékét megközelítőleg 1,5 millió forinttal növeli meg, hiszen a kiépített töltővel rendelkező parkolóhelyek vonzóbbak a vásárlók számára. Környezetbarát is, különösen akkor, ha napelemmel kombinálva használjuk, így csökkenthetjük a károsanyag-kibocsátást és a költségeket.


Az elektromos autó otthoni töltésének költsége havi szinten 13 125 - 21 875 Ft, ami éves szinten 157 500 - 262 500 Ft-ot jelent. Az otthoni töltő telepítésének költsége 300 000 - 1 300 000 forint között mozog, ami 1-2 év alatt megtérül. Az ár tartalmazza az elektromos autó fali töltőt, a biztonsági eszközöket, a kábelezést, a töltő üzembehelyezését és az érintésvédelmi vizsgálatot. 


Az elektromos autó töltő telepítésének vannak bizonyos feltételei. Egyrészt a meglévő elektromos hálózatnak biztosítania kell a töltő által igényelt teljesítményt. Ha nincs elég kapacitás, hálózatbővítés szükséges, amely nélkül a telepítés nem kezdhető el. Emellett szükséges saját parkoló vagy garázs a jogi problémák elkerülése érdekében.  Bizonyos esetekben (pl. bérlők vagy társasházak esetén) engedélyekre van szükség a telepítéshez, melyek megszerzése időbe telhet. Nagyon fontos, hogy a töltőt mindig szakképzett villanyszerelő telepítse, a szabványok betartása és a garancia érvényessége miatt. 


Az otthoni elektromos autó töltő telepítése általában 1-3 napot vesz igénybe, amelyet a mérőóra és a töltő közötti távolság, földmunka szükségessége, és az időjárási körülmények befolyásolhatnak. A töltő telepítésének menete 6 lépésből áll: kapcsolatfelvétel, helyszíni felmérés, ajánlatkészítés és egyeztetés, engedélyek beszerzése, szerződéskötés, töltő telepítése.


 
 

Otthoni elektromos autó töltő előnyei.

Az otthoni elektromos autó töltő előnyei

  • Kényelmes

  • Időt takarít meg

  • Biztonságot ad

  • Pénzt takarít meg

  • Növeli az ingatlan értékét

  • Energiahatékony és környezetbarát töltést biztosít


Kényelmes

Az otthoni elektromos autó töltő kényelmes, hiszen nem vagyunk időhöz kötve, nem kell másokra várni, bármikor tölthetjük elektromos autónkat. Míg a hagyományos belső égésű motoros autóknál el kell menni a benzinkútra tankolni, addig az elektromos autónkat otthon is tölthetjük. Ezzel megkönnyíthetjük a mindennapi életünket, hiszen nem szükséges előre megtervezni a tankolást.


Időt takarít meg

Az otthoni elektromos autó töltővel idő takaríthatsz meg, hiszen nem kell nyilvános töltőállomásokat vagy benzinkutakat keresned, illetve ott várakoznod. Ennek köszönhetően több időd marad a számodra fontos dolgokra, vagy ügyek intézésére. 

Az elektromos autó töltéséhez csupán csatlakoztatnod kell a töltőkábelt az autódhoz és a töltőhöz, és indíthatod is a töltést. Az autó egy éjszaka alatt kényelmesen feltöltődik, így a töltés indításán és leállításán kívül nincs más teendőd.


Biztonságot ad

Az otthoni elektromos autó töltő biztonságot ad számodra, ingatlanod számára és az autód számára. Egyrészt saját garázsodban vagy parkolódhelyeden mások nem férhetnek hozzá sem a töltőhöz sem az autódhoz. Másrészt az elektromos autó töltő olyan biztonsági berendezésekkel és energiamenedzsment funkcióval rendelkezik, amik garantálják az ingatlanod biztonságát. Ezzel szemben a sima háztartási konnektorokat nem olyan hosszú ideig tartó folyamatos terhelésre tervezték mint egy elektromos autó töltése, ami biztonsági kockázatot jelenthet otthonod elektromos hálózata számára. A fali töltő telepítésével sokkal biztonságosabbá teheted az elektromos autó töltését. 


Pénzt takarít meg

Az elektromos autó töltő pénzt takarít meg, hiszen az elektromos energia általában olcsóbb, mint a benzin vagy a dízel, illetve otthon lényegesen olcsóbb az energia ára mint az utcai töltőknél. Számokban kifejezve az elektromos autó otthoni töltővel való feltöltése átlagosan 5-ször olcsóbb, mint a belső égésű járművek tankolása, ugyanannyi megtett kilométer esetén.


Évente átlagosan 500 000 Ft-ot lehet megspórolni az üzemanyagon. Ha az elektromos autó otthoni töltését az utcai töltéssel hasonlítjuk össze, akkor azt látjuk, hogy az otthoni töltés költsége harmada a nyilvános töltőállomáson történő töltésnek. Így több mint 600 000 forintot is megtakaríthatunk egy év alatt a megtett kilométerektől függően.


Növeli az ingatlan értékét

Átlagosan 1,5 millió forinttal drágábban lehet eladni egy olyan parkolóhelyet, ahol van kiépített elektromos autó töltő.  Ez az előny akkor jelenik meg számodra, ha a parkolóhelyed kiadását vagy az ingatlan eladását tervezed.


Az elektromos autóval rendelkező potenciális vásárlók számára egy, már kiépített töltési rendszer vonzó lehetőség. Ennek eredményeként azok az ingatlanok, amelyek rendelkeznek elektromos autó töltési lehetőséggel, versenyképesebbek lehetnek a piacon.


Környezetbarát töltést biztosít

Az otthoni töltés lehetőséget ad a személyre szabott energiahatékonyságra. Ha rendelkezel napelemmel, és napenergiával töltöd az elektromos autódat, akkor még inkább csökkentheted a károsanyag kibocsátást, hiszen a felhasznált energia teljes mértékben környezetbarát forrásból származik. A napelemről töltés emellett olcsóbbá is teszi az autó töltését, hiszen nem szükséges a hálózatról megvásárolnod az energiát. 


Az otthoni elektromos autó töltésnek tehát számos előnye van, hátránya azonban, hogy költséges, illetve nem biztos, hogy ki lehet építeni.


Mennyibe kerül az elektromos autó otthoni töltése?

Az elektromos autó otthoni töltése havi szinten 13 125 - 21 875 Ft-ba kerül, ami éves szinten 157 500 - 262 500 Ft közé tehető. Ezek a számok átlagos használatot írnak le, azaz évi 15 000-25 000 megtett kilométert, amit otthoni hálózatodról töltesz 70 Ft/ kWh áron, napelem nélkül. 


Az elektromos autó otthoni töltésének költsége függ az áram árától, amely csökkenthető ha napelemről vagy egyéb megújuló forrásból töltesz, valamint kevés töltött mennyiség esetén még a rezsicsökkentett 40 Ft-os áron kaphatod az áramot.  


Az otthoni töltés költségét emellett a megtett kilométerek is befolyásolják. Természetesen minél több kilométert teszel meg annál több energia visszatöltése szükséges, így ez befolyásolja a legnagyobb mértékben az otthoni töltés árát. Összességében a töltés költsége viszont az elektromos autó élettartama során felmerülő költségeknek csak kis hányadát teszi ki. 


Mennyibe kerül az elektromos autó töltő telepítése?

Az otthoni elektromos autó töltő telepítése általában 300 000 - 1 300 000 Ft között mozog.


Ez elsőre magas összegnek tűnhet, de ha belegondolunk mennyit spórolhatunk az otthoni töltéssel az utcai töltéshez képest, akkor már jó befektetésként tekinthetünk rá.


Otthoni töltővel 135 000 - 810 000 Ft-nyi összeget spórolhatunk meg évente a megtett kilométerektől függően. Ez alapján a legtöbb esetben az otthoni elektromos autó töltő telepítése 1-2 éven belül megtérül. 

Megtett km/év

Felhasznált kW/év

Töltés otthoni fali töltővel (70 Ft/kWh)

Töltés utcai töltővel (250 Ft/kWh)

Megtakarítás

5 000

750

52 500

187 500

135 000

.10 000

.1 500

105 000

375 000

270 000

.15 000

2 250

157 000

562 500

405 000

20 000

3 000

210 000

750 000

540 000

25 000

3 750

262 500

937 500

675 000

30 000

4500

315 000

1 125 000

810 000

Mit tartalmaz az ár?

Az elektromos autó töltő telepítés ára a következőket tartalmazza. 

  • a töltőt

  • a kábelezést

  • a biztonsági berendezések telepítését (kombinált fi relé, leválasztó kapcsoló)

  • a töltő üzembe helyezését

  • villamos biztonsági felülvizsgálat


Vannak olyan tételek amik csak bizonyos esetekben szükségesek:

  • Energiamenedzsment

  • Cat 5 kábel (energiamenedzsment esetén)

  • Elosztó

  • Túlfeszültség levezető

  • Faláttörés

  • Tűzszakasz helyreállítás

  • Fogyasztásmérő

  • RFID beállítás

  • Betonalap, töltőoszlop


Az energiamenedzsment egy olyan okos eszköz, ami folyamatosan figyeli az épületben a szabad kapacitást, és a megmaradt energiát osztja szét az autó töltők között. Ez biztosítja, hogy ne legyen túlfeszültség és a rendelkezésre álló energia optimálisan ki legyen használva. Ez egy különálló eszköz amit szükséges megvásárolnunk a töltőhöz, ha valaki szeretné használni ezt a funkciót. Minden gyártónak saját energiamenedzsment eszköze van, amit eltérő neveken lehet megtalálni. 


A fogyasztásmérő a töltők által felhasznált energia nyomon követését és hiteles mérését szolgálja. Ez akkor szükséges, ha elkülöníthetőnek kell lennie az autó töltő fogyasztásának, például társasházban, bérbe adott ingatlanokban, vagy több autó esetén. 


Az RFID kártya teszi lehetővé, hogy csak az arra jogosultak használhassák a töltőt, és fogyasztásuk azonosítható legyen. Ehhez szükséges a felhasználók hozzárendelése a kártyákhoz egy online felületen keresztül, ezt jelenti az RFID beállítás.


A nem falra szerelt töltők esetén szükséges egy oszlop amire a töltő felhelyezésre kerül. Az oszlop stabilitásának biztosítása érdekében leggyakrabban egy betonalapot készítenek, amibe belehelyezik az oszlopot.


Mik befolyásolják az árat?

Az árat a következő tényezők befolyásolják.

  • a töltő teljesítménye és funkciói (minél több, annál drágább)

  • az energiamenedzsment szükségessége ( +~ 120 000 Ft)

  • a nyomvonal hossza (minél hosszabb, annál drágább)

  • faláttörések száma ( + ~9 000-22 000 Ft/fal)

  • tűzszakaszhatárok száma (+ ~45 000 Ft /tűzszakasz)

  • földmunka szükségessége (+ 16 000 Ft/métertől)

  • kivitelezési terv szükségessége (+~100 000 Ft)


Az árat leginkább a hosszú nyomvonal, a faláttörések száma, a földmunka szükségessége, valamint a kivitelezési terv tudja megdrágítani. 


Az árat csökkenteni akkor lehet, ha okos töltő helyett egy manuálisan állítható egyszerű töltőt választunk, kisebb teljesítménnyel. 


Milyen feltételei vannak az elektromos autó töltő telepítésének?

Az elektromos autó töltés kiépítésének feltételei a következők.

  • Van elegendő kapacitás a töltő telepítéséhez

  • Privát garázs vagy parkolóhely megléte

  • Szükséges engedélyek megléte

  • Szakszerű felszerelés

A töltő telepítését szakképzett villanyszerelőnek kell elvégeznie. Ez biztosítja, hogy a telepítés biztonságos és megfelel a szabványoknak.


Ez különösen fontos, ugyanis a legtöbb töltőgyártó csak abban az esetben vállal garanciát, ha a töltőt a megfelelő szakember telepítette. 


A szakszerű felszereléshez villanyszerelőt vagy egy erre szakosodott céget kell keresni, ami a munkadíjak miatt minimális többletköltséggel járhat. A  szakszerűtlen kivitelezés biztonsági kockázattal jár, ami többmilliós kárt is okozhat, ezért érdemes vállalni a szakértői telepítés plusz költségét.  


Mennyi időbe telik az elektromos autó töltő otthoni telepítése?

Az otthoni elektromos autó töltő telepítéséhez 1-3 napra van szükség


Az otthoni elektromos autó töltő telepítésének idejét a következő tényezők befolyásolják.

  • a mérőóra és a töltő helye közötti távolság hossza, vagyis a nyomvonal

  • földmunka szükségessége

  • időjárási körülmények


A töltő telepítéséhez szükséges idő meghosszabbodhat ha új elosztót kell kialakítani, vagy betonnal kiöntött födémeket, tűzszakasz határokat kell áttörni. 


Mi a fali töltő telepítésének menete?

Az otthoni elektromos autó töltő kiépítésének menete az alábbi lépésekből áll

 

  1. Kapcsolatfelvétel

  2. Helyszíni felmérés

  3. Ajánlatkészítés és egyeztetés

  4. Engedélyek beszerzése

  5. Szerződéskötés

  6. Töltő telepítése


Kapcsolatfelvétel

Az otthoni elektromos autó töltő telepítéséhez villanyszerelőt vagy erre szakosodott céget érdemes felkeresni. Az első lépés tehát a kapcsolatfelvétel. 


Helyszíni felmérés

A helyszíni felmérés során a szakemberek megnézik az elektromos hálózat állapotát, a rendelkezésre álló kapacitást, valamint egyeztetitek az igényeidet, elképzeléseidet. 


Ajánlatkészítés és egyeztetés

A helyszíni felmérés alapján kapni fogsz egy ajánlatot pár napon belül. Ha kérdésed van az ajánlattal kapcsolatban nyugodtan tedd fel őket az ajánlatadónak. Fontos, hogy átlásd mit kapsz a pénzedért cserébe. 


Engedélyek beszerzése

Ha tetszett az ajánlat és szeretnéd kiépíteni az otthoni elektromos autó töltőt akkor be kell szerezned a szükséges engedélyeket, melyeket az előző pontban részletesen megtalálsz. 


Szerződéskötés

Ha megvan minden szükséges engedély akkor sor kerül a szerződéskötésre. A kivitelező (cég) elküldi a szerződést amit elolvasás és aláírás után vissza kell küldeni. Ez tartalmazza a kiépítés részleteit, időpontját, árát, a kivitelező jogait és kötelezettségeit, valamint a megrendelő jogait és kötelezettségeit.


Töltő telepítése

A folyamat utolsó lépése a telepítés. A telepítés során a szakemberek elvégzik a kábelezést, a biztonsági berendezések telepítését, a töltő telepítését és üzembehelyezését. A legtöbb esetben a telepítés végeztével meg is mutatják, hogyan tudod rendeltetésszerűen használni a töltőt. 

Elektromos autó töltő telepítés menete

Az otthoni elektromos autó töltő telepítésének folyamata leggyakrabban ezekből a lépésekből áll. Kivételt képez a helyszíni felmérés, hiszen ezt nem minden kivitelező (cég) ajánlja fel, előfordulhat, hogy neked kell képeket készítened a helyszínről.


Milyen fali töltő típusok vannak?

Az alábbi fali töltő típusokat különböztethetjük meg

  • 1 fázisú elektromos autó fali töltők

  • 3 fázisú elektromos autó fali töltők

  • Fix kábeles fali töltők

  • Kábel nélküli/aljzatos fali töltők

  • Alap “buta” töltők

  • Okos töltők

  • Type1-es fali töltők

  • Type2-es fali töltők


Hogyan válasszam ki a megfelelő fali töltőt?

A megfelelő fali töltő kiválasztásához három témakört kell körbejárni: autóval kapcsolatos kérdések, ingatlannal kapcsolatos kérdések, személyes igények. 


Autóval kapcsolatos kérdések

  • Milyen elektromos autónk van, vagy milyet tervezünk venni? 

  • Milyen csatlakozója van?

  • Mekkora az energiafelvevő képessége?

  • Mekkora az akkumulátor kapacitása? 


Ingatlannal kapcsolatos kérdések

  • Mennyi a rendelkezésre álló teljesítmény? Egy fázis vagy három fázis?

  • Mennyire leterhelt a hálózat? Tervezzük bővíteni a hálózatot? 

  • Szükség van a felhasználók azonosítására?


Személyes igények

  • Mennyire gyorsan szeretnéd feltölteni az autót? 

  • Milyen költségvetési kerettel rendelkezel? 

  • Szükséged van okos funkciókra?

  • Mennyi időt/energiát szeretnél a töltésre szánni?


Milyen egyéb szempontokat érdemes mérlegelnem az otthoni elektromos autó töltő telepítésével kapcsolatban? 

Az otthoni autó töltő telepítésével kapcsolatban érdemes még mérlegelni az alábbi szempontokat.

  • megfelelő kivitelező kiválasztása

  • garanciaidő

  • jövőbeli tervek pl. költözés


A megfelelő töltő kiválasztásában és a fenti kérdések megválaszolásában egy szakember tud segíteni. Ebben mi is szívesen segítünk, ha felveszed velünk a kapcsolatot az info@evergy.hu email címen vagy a +36 30 204 9266-os telefonszámon.


Hogyan integrálható az otthoni elektromos autó töltő az okosotthonba?

Az elektromos autó okosotthonba való integrálása azt jelenti, hogy a töltést az otthonunkban lévő vezérlőközponttal (automatizálva) is irányíthatjuk, felügyelhetjük.  A modern okosotthon rendszerek képesek időzíteni az autó töltését, figyelembe véve a háztartás energiafogyasztását. Emellett lehetőség van a saját megújuló energiaforrások, mint például a napelemek által termelt energia felhasználására is, ami tovább csökkenti az energiafelhasználás költségeit és ökológiai lábnyomát​. 


A töltési folyamat távoli felügyelete és irányítása szintén jelentős kényelmet biztosít. A felhasználók mobilalkalmazások segítségével követhetik nyomon a töltési állapotot, beállíthatják a kívánt töltési szintet és időpontot, valamint értesítéseket kaphatnak a töltési folyamat hibáiról vagy a karbantartási igényekről. 


Az integráció technikai és anyagi feltételei közé tartozik a megfelelő elektromos infrastruktúra megléte, stabil internetkapcsolat, valamint a kompatibilis okos otthon rendszer telepítése. Az ilyen típusú okos töltők és a hozzájuk tartozó szoftverek magasabb kezdeti költségekkel járnak, amelyek általában 200 000 és 300 000 forint között mozognak. 


111 megtekintés0 hozzászólás

Comments


bottom of page