Az elektromos autók térhódításával egyre nőtt az igény a töltési infrastruktúra fejlesztésére, ami azonban nem fejlődött az igényekkel egyforma ütembe. Az utcai töltők korlátozott száma és a várakozási idő növekedése mellett a nyilvános töltés ára is jelentősen megemelkedett 2023-ban, ami miatt sokan inkább az otthoni töltés felé fordulnak.
Az otthoni töltés előnyei közé tartozik a kényelem, az alacsonyabb költségek és a biztonság. Az otthoni töltés akár háromszor olcsóbb lehet, különösen, ha napelemmel kombinálják. Hátrányok közé sorolhatjuk a telepítés magas kezdeti költségét, valamint a megfelelő töltő kiválasztásának és telepítésének időigényességét.
Az elektromos autók töltése történhet nyilvános töltőállomásokon, például bevásárlóközpontoknál, benzinkutaknál és moziknál, valamint utcai töltőoszlopoknál, ahol parkolás közben lehet tölteni az autót. Az utcai töltők fő előnye a nagyobb töltési teljesítmény, ami gyorsabb töltést tesz lehetővé. Az utcai töltőállomások előfordulása gyakori forgalmas helyeken, mint bevásárlóközpontok vagy benzinkutak. Azonban ezekhez saját töltőkábelt is szükséges lehet magunkkal vinni. Az utcai töltők hátránya azonban, hogy időigényes a megtalálásuk és korlátozott az elérhetőségük. Ezért sokkal kényelmesebb és gazdaságosabb otthoni fali töltővel megoldani az elektromos autó töltését.
A fali töltők típusai között szerepelnek az 1 fázisú és 3 fázisú töltők, fix kábeles és kábel nélküli modellek, valamint az alap "buta" töltők és okos töltők. A töltők átlagos ára 200 000 - 500 000 Ft között mozog. Egy átlagos elektromos autó (60 kWh akkukapacitás) feltöltése körülbelül 8 órát vesz igénybe 7 kW-os töltővel.
A megfelelő fali töltő kiválasztásához három témakört érdemes körbejárni: autóval kapcsolatos kérdések, ingatlannal kapcsolatos kérdések, személyes igények.
Az otthoni töltés költsége havonta 13 125 és 21 875 Ft között mozog, ami éves szinten 157 500 - 262 500 Ft. Az otthoni töltő telepítése általában 1-3 napot vesz igénybe, és költsége 300 000 - 1 300 000 Ft között változik. Otthoni töltővel 135 000 - 810 000 Ft-nyi összeget spórolhatunk meg évente, így az otthoni autó töltő telepítése 1-2 éven belül megtérülhet.
Ebben a cikkben az elektromos autó otthoni töltéséről olvashatsz
Elektromos autó töltése otthon és az utcán: előnyök, hátrányok
Az elektromos autó otthoni töltésének előnye, hogy kényelmes, idő- és költséghatékony, valamint biztonságosabb, mint a nyilvános töltés. A nyilvános töltőhálózat korlátozott, míg otthon bármikor kényelmesen töltheted autódat. Az otthoni töltés akár háromszor olcsóbb lehet az utcai töltésnél, és a napelemekkel történő töltés még energiahatékonyabbá teheti.
Az otthoni töltés hátránya, hogy a megfelelő töltő és a kivitelező cég kiválasztása időigényes folyamat lehet. Továbbá, az otthoni töltő telepítése magas kezdeti beruházást igényel, ami magában foglalja a töltőberendezés beszerzését, a telepítési költségeket, és esetlegesen a ház elektromos rendszerének módosítását. Emellett hálózatbővítés nélkül a nagyobb töltési teljesítmény ( pl. 22 kW) folyamatos használati lehetősége sem garantált.
Az elektromos autó utcai töltése történhet nyilvános töltőállomásokon vagy utcai töltőállomásokon. Előbbieket olyan forgalmas helyeken lehet megtalálni, mint a bevásárlóközpontok, benzinkutak, mozik, kiskereskedelmi egységek. Ebben az esetben a töltők általában rendelkeznek fix kábellel, így nem szükséges saját kábelt vinni a helyszínre.
A utcán is találunk töltőoszlopokat amik lehetővé teszik az autó töltését parkolás közben. Az utcai töltők esetén érdemes magunkkal vinnünk a saját töltőkábelünket, mert nem biztos, hogy a töltő fix kábellel fog rendelkezni.
Az elektromos autók számának növekedésével együtt nőtt a töltési igény is, azonban az utcai/nyilvános töltési infrastruktúra nem fejlődött ennek megfelelően. Még mindig arányaiban kevés nyilvános töltő áll a villanyautósok rendelkezésére. Ezáltal megnőtt a várakozási idő egy-egy utcai töltőállomásnál.
Ezt a helyzetet még súlyosbította az is, hogy 2023 januárjában a nyilvános töltés ára a háromszorosára nőtt a legtöbb töltőállomásnál, illetve a szupermarketeknél található ingyenes töltők is fizetőssé váltak év végére. A hosszú várakozási idő és a megnövekedett költségek miatt egyre nagyobb igény merül fel az otthoni elektromos autó töltésre, mely számos szempontból előnyösebb mint a töltés többi alternatívája.
Mit kell tudni a fali töltőről?
Az otthoni elektromos autó fali töltőnek számos típusa van. Egyrészt megkülönböztethetünk 1 fázisú (3,7-7,4 kWh) és 3 fázisú (11-22 kWh) elektromos autó töltőket, melyek eltérő sebességgel töltik fel az autót. A töltő csatlakozóját tekintve vannak fix kábeles töltők, melyek beépített töltőkábellel rendelkeznek, és vannak kábel nélküli aljzatos töltők, amelyekhez szükséges külön töltőkábelt csatlakoztatni.
A töltők funkcióiban is nagy különbségek vannak. Az alap “buta” töltők nem kínálnak semmilyen extra funkciót a töltésen kívül. Ezzel szemben az okos töltők lehetővé teszik a felhasználók azonosítását, a töltés nyomonkövetését, ütemezését, és az energiafogyasztás optimalizálását. Az autó töltőportjának megfelelően választhatunk Type 1 vagy Type 2-es fali töltőt.
Az elektromos autó fali töltők átlagosan 200 000 Ft-ba kerülnek. Az okos töltők kicsit drágábban, 300 000-500 000 Ft-ért kaphatóak. Az elektromos autó fali töltő ára függ a teljesítménytől, a beépített kábel meglététől, valamint a biztosított funkcióktól, mint az RFID kártya, a kijelző vagy az energiamenedzsment.
Az elektromos autó otthoni töltésének áramfogyasztása havi 125 és 375 kW között mozog, a megtett kilométerek és az autó akkumulátor méretének függvényében.
Egy átlagos elektromos autó (60 kWh akkukapacitás) feltöltése körülbelül 8 órát vesz igénybe 7 kW-os töltővel. Az hogy milyen gyorsan tölti fel a kocsit az otthoni töltő függ a töltő teljesítményétől és az autó energia felvevő képességétől.
Egy másik megközelítésként nézhetjük azt is, hogy hány kilométert lehet beletölteni az autóba a különböző teljesítményű otthoni töltőkkel. Ez látható az alábbi táblázatban.
Töltési idő 7,4 kW-os töltővel | Töltési idő 11 kW-os töltővel | Töltési idő 22 kW-os töltővel | |
50 km - 10 kW | ~1,5 óra | ~1 óra | ~0,5 óra |
100 km - 20 kW | ~2,7 óra | ~1,8 óra | ~1 óra |
200 km - 40 kW | ~5,5 óra | ~3,6 óra | ~1,8 óra |
300 km - 60 kW | ~8 óra | ~5,5 óra | ~2,7 óra |
Az elektromos autót lehet tölteni egyenáramról, váltóáramról, generátorról, vezeték nélkül, valamint napelemmel. Napelemről tölteni az autót a legegyszerűbben úgy lehet ha a napsütéses időszakra időzítjük a töltést, hogy kihasználjuk a napelemek termelését. Ennél kényelmesebb megoldás, ha olyan okostöltőt választunk ami folyamatosan monitorozza a napelemek termelését, és dinamikusan szabályozza a töltési teljesítményt, hogy optimálisan kihasználja a napelemek által megtermelt energiát és ne legyen felesleges termelés a hálózatra.
Időjárási viszonyokat tekintve az elektromos autó tölthető hidegben, melegben, esőben egyaránt. Nem lehet használni azonban hanghullámmal, nem lehet tölteni ponyva alatt és menet közben sem.
Milyen szempontok szerint válasszak fali töltőt?
A megfelelő fali töltő kiválasztásához három témakört kell körbejárni: (1) autóval kapcsolatos kérdések, (2) ingatlannal kapcsolatos kérdések, és (3) személyes igények.
Autóval kapcsolatos kérdések
Milyen elektromos autónk van, vagy milyet tervezünk venni?
Milyen csatlakozója van?
Mekkora az energiafelvevő képessége?
Mekkora az akkumulátor kapacitása?
Ahhoz, hogy megállapítsuk kompatibilis-e az autónk a kinézett töltővel, két dolgot kell megvizsgálni: az autó töltőportját és az autó energiafelvevő képességét.
Mindig az autónk töltőportjának megfelelőt töltőt válasszunk! Ha az autónk Type 2-es akkor értelemszerűen egy Type 2-es töltőt kell választanunk.
Az autó belső adaptere meghatározza az autó energiafelvevő képességét. Ha az autónk csak 1 fázison 32 ampert tud felvenni akkor egy 1 fázisú 7,4 kW-os fali töltő jó választás lehet. Ha az autó képes a háromfázisú töltésre akkor érdemesebb 3 fázisú töltőt választani hozzá. Azt hogy az autó milyen energiafelvételre képes ellenőrizheted az electric vehicle database oldalon: a modell kiválasztása után a Charging menüpont alatt találod a Charge Power elnevezésnél.
Az otthoni elektromos autó töltő és az autó kompatibilitásának megállapításához az alábbi tényezőket szükséges ellenőrizni.
a töltő csatlakozója a töltőkábellel kompatibilis legyen
fix kábeles töltő esetén a töltő kábele az autója töltőportjával kompatibilis legyen
töltő teljesítménye és az autó energiafelvevő képessége kompatibilis legyen
Minél nagyobb az akkumulátor kapacitása az autónak, annál magasabb teljesítményű töltő fogja biztosítani a kényelmes töltést. Általánosságban elmondható, hogy a kisebb akkumulátor kapacitású autókhoz vagy plug-in hibrid autókhoz elegendőek az 1 fázisú fali töltők, nagyobb akkumulátorkapacitású autókhoz már inkább a 3 fázisú töltők mellett érdemes letennünk a voksunkat.
Ingatlannal kapcsolatos kérdések
Mekkora a rendelkezésre álló teljesítmény? Egy fázis vagy három fázis?
Mennyire leterhelt a hálózat? Tervezzük bővíteni a hálózatot?
Szükség van a felhasználók azonosítására?
Elsőként a rendelkezésre álló teljesítményt kell megnéznünk, különösen, hogy 1 vagy 3 fázis áll-e rendelkezésre. Ha 1 fázisunk van akkor 1 fázisú töltő telepítése lesz a legkevésbé költséges, hiszen akkor elkerülhetjük a hálózatbővítést.
Három fázisnál már lehetőségünk van 3 fázisú fali töltőt telepítettni. A fázisok száma mellett fontos szempont, hogy mennyire leterhelt a hálózat, vagyis hogy a rendelkezésre álló amperből mennyit használsz ki. Ha fázisonként kevesebb mint 6 amper marad a töltésre, akkor érdemes elgondolkodni a bővítésen, vagy okos töltőt választani energiamenedzsmenttel.
Fontos kérdés még, hogy szükség van-e felhasználó azonosítására. Ha társasházban laksz vagy szeretnéd külön nyomonkövetni két különböző autó töltését, akkor mindenképpen okos töltőt válassz.
Személyes igények
Mennyire gyorsan szeretnéd feltölteni az autót?
Milyen költségvetési kerettel rendelkezel?
Szükséged van okos funkciókra?
Mennyi időt/energiát szeretnél a töltésre szánni?
Az utolsó kérdéskör a személyes igényeidre vonatkozik.
Ha pár óra alatt szeretnéd feltölteni az autódat vagy nagyobb távolságokat teszel meg naponta, akkor inkább a 3 fázisú nagyobb teljesítményű fali töltők lesznek ideálisak.
Ha nem bánod hogy 8-10 óra alatt töltődik fel az autód akkor 1 fázisú fali töltőt is választhatsz.
Ha az ár kimondottan fontos tényező számodra akkor az egyszerű, “buta” fali töltők megfelelőek lehetnek.
Ha a töltési sebesség, vagy a töltés ütemezése, optimalizálása fontos számodra akkor válassz okos töltőt.
Ha nem szeretnél sokat bajlódni a töltőkábel bedugásával, elpakolásával akkor a fix kábeles fali töltők lesznek számodra megfelelőek, ellenkező esetben pedig a fix kábel nélküli töltők.
Mennyibe kerül az elektromos autó töltése otthon?
Az elektromos autó otthoni töltése havi szinten 13 125 - 21 875 Ft -ba kerül, ami éves szinten 157 500 - 262 500 Ft közé tehető. Ezek a számok átlagos használatot írnak le, azaz évi 15 000-25 000 megtett kilométert, amit otthoni hálózatodról töltesz 70 Ft/ kWh áron, napelem nélkül.
Az elektromos autó otthoni töltésének költsége függ az áram árától, amely csökkenthető ha napelemről vagy egyéb megújuló forrásból töltesz, valamint kevés töltött mennyiség esetén még a rezsicsökkentett 40 Ft-os áron kaphatod az áramot.
Az otthoni töltés költségét emellett a megtett kilométerek is befolyásolják. Természetesen minél több kilométert teszel meg annál több energia visszatöltése szükséges, így ez befolyásolja a legnagyobb mértékben az otthoni töltés árát.
Hogyan építhető ki az otthoni fali töltő?
Az otthoni elektromos autó töltő telepítéséhez 1-3 napra van szükség.
Az otthoni elektromos autó töltő telepítésének idejét befolyásolja:
a mérőóra és a töltő helye közötti távolság hossza, vagyis a nyomvonal
földmunka szükségessége
időjárási körülmények
A töltő telepítéséhez szükséges idő meghosszabbodhat ha új elosztót kell kialakítani, vagy betonnal kiöntött födémeket, tűzszakasz határokat kell áttörni.
Az otthoni elektromos autó töltő telepítésének ára általában 300 000 - 1 300 000 Ft között mozog.
Ez elsőre magas összegnek tűnhet, de ha belegondolunk mennyit spórolhatunk az otthoni töltéssel az utcai töltéshez képest, akkor már jó befektetésként tekinthetünk rá.
Otthoni töltővel 135 000 - 810 000 Ft-nyi összeget spórolhatunk meg évente a megtett kilométerektől függően. Ez alapján a legtöbb esetben az otthoni elektromos autó töltő telepítése 1-2 éven belül megtérül.
Megtett km/év | Felhasznált kW/év | Töltés otthoni fali töltővel (70 Ft/kWh) | Töltés utcai töltővel (250 Ft/kWh) | Megtakarítás |
5 000 | 750 | 52 500 | 187 500 | 135 000 |
10 000 | 1 500 | 105 000 | 375 000 | 270 000 |
15 000 | 2 250 | 157 500 | 562 500 | 405 000 |
20 000 | 3 000 | 210 000 | 750 000 | 540 000 |
25 000 | 3 750 | 262 500 | 937 500 | 675 000 |
30 000 | 4 500 | 315 000 | 1 125 000 | 810 000 |
Azt, hogy bírni fogja-e a hálózat az elektromos autó otthoni töltését egy szakértő cég - mint az Evergy - a helyszíni felmérés során meg tudja állapítani.
Ha a szakértő cégtől kapsz ajánlatot a kiépítésre akkor biztos lehetsz benne, hogy megvalósítható az otthoni töltés. Iránymutatásként szolgálhat még, hogy a legtöbb elektromos autó 7,4 kW vagy 11 kW-os töltésre, plug-in hibridek pedig 3,6 kW-os töltésre képesek. Ennek megfelelően 3x16 vagy 1x32 amper szükséges az elektromos autó otthoni töltéséhez.
Comments